Arnavutların Sadece Mercedes-Benz Marka Otomobil Sürmesinin Ardındaki İlginç Neden

Arnavutluk sokaklarında Mercedes-Benz görmek neredeyse kaçınılmazdır çünkü orada bu otomobil markası; sadece statü aracı değil, çok daha fazlası.

Gelin, Arnavutların kalbinde özel yer edinmiş olan bu markanın neden böylesine popüler olduğuna birlikte bakalım.

Arnavutluk’ta bu kadar çok Mercedes otomobil olmasının birkaç nedeni var. Ana nedenlerden biri ise tarihsel.

Eski Arnavutluk Başbakanı Enver Hoxha’ya ait Mercedes-Benz.

II. Dünya Savaşı’nın sonundan 1991 yılına kadar Arnavutluk’u yöneten komünist rejim sırasında, lüks malların ve ithalatın ülkeye girmesine izin verilmedi.

Ancak bazı hükûmet yetkililerinin lüks otomobil sahibi olmalarına izin verildi ve birçoğunun tercih ettiği marka, Mercedes-Benz oldu. Sonuç olarak Mercedes-Benz otomobilleri, güç ve prestij sembolü hâline geldi.

Komünizmin çöküşünden sonra Arnavutluk ekonomisi hızlı bir özelleştirme döneminden geçti ve birçok insan, ilk kez zengin oldu.

Yeni keşfedilen zenginlik, Mercedes-Benz’in kültürel önemiyle birleşerek markaya olan talebin artmasına yol açtı. Birçok Arnavut, Mercedes-Benz sahibi olmayı toplumdaki başarılarını ve statülerini göstermenin yolu olarak görüyordu.

Mercedes-Benz’in Arnavutluk’taki popülaritesinin bir diğer nedeni de dayanıklılığı ve güvenilirliği. Arnavutluk yollarının bozuk ve asfaltsız olduğunu da hesaba katarsak pek çok otomobil bu koşullara dayanamıyor.

Ancak Mercedes-Benz otomobilleri, sağlamlıkları ve zorlu yol koşullarına dayanma kabiliyetleriyle biliniyor. Bu da onları, engebeli arazinin üstesinden gelebilecek bir araca ihtiyaç duyan Arnavut sürücüler için popüler hâle getirdi.

Son olarak Mercedes-Benz otomobiller, Arnavutluk’ta iyi bir yatırım olarak kabul edilmekte.

Ülkede yeni otomobiller için yüksek ithalat vergisi uygulanıyor, bu da yeni bir otomobil satın almanın çok pahalı olabileceği anlamına geliyor.

Özellikle 2. el Mercedes-Benz arabalar, yüksek talep görmekte ve değerlerini neredeyse hiç kaybetmemekte. Birçok Arnavut, 2. el Mercedes-Benz satın almayı uzun vadede kârlı bir iş olarak görüyor.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: DW REV – Cars & Mobility, Car rental in Albania

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x