İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail’de ordu sözcüsünün Avichay Adraee’nin Gazze’deki taktiksel ateşkes çıkışı Tel Aviv yönetiminde büyük bir krize neden oldu. Başbakan Netanyahu ateşkes haberlerini reddedip “Asla olmayacak” çıkışında bulunmasının ardından bugün de dünyada ses getiren bir karar aldı. Reuters’ın haberine göre, İsrailli bir yetkili Netanyahu’nun altı üyeli “Savaş Kabinesi”ni feshettiğini duyurdu.

“GANTZ AYRILDIĞINDA ARTIK BİR KABİNEYE GEREK KALMADI”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, pazartesi günü siyasi-güvenlik kabinesiyle yaptığı toplantıda savaş kabinesinin sona erdiğini açıkladı. “Bu kabine, Benny Gantz’ın talebi üzerine koalisyon anlaşmasında yer alıyordu. Gantz ayrıldığında artık bir kabineye gerek kalmadı” dedi.

YENİ KABİNE KURULMAYACAK

Netanyahu’ya göre, koalisyon partilerinin liderlerinden oluşacak yeni bir kabine kurulmayacak. Bu fikir daha önce bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben Gvir tarafından gündeme getirilmişti.

NETANYAHU: ASKERİ KADEMENİN KABUL ETMEDİĞİ KARARLAR ALDIM

Pazar günü yapılan haftalık kabine toplantısında Netanyahu, “Hamas’ın yeteneklerini ortadan kaldırma hedefine ulaşmak için askeri kademenin her zaman kabul etmediği kararlar aldım. Bizim bir ordumuz olan bir ülkemiz var, bir ülkemiz olan bir ordumuz yok” dedi. İsrail medyası, Netanyahu’nun hükümetindeki bakanlara hassas toplantıları sınırlı bir forumda yapacağını bildirdiğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x