Çelik sektörü babayiğidini arıyor

Endüstriyel ürünlerden mutfak eşyasına kadar farklı alanlarda kullanılan paslanmaz çelikte dışa bağımlık önemli bir sorun yaratıyor. Sektör temsilcileri, Togg benzeri bir model ile yaklaşık 8 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığında 1 milyon tonluk tesis kurulabileceğini vurguladı. Türkiye’de 1 milyon tonluk talep ve 5 milyar dolarlık ciroya sahip sektörün gelişime ve ihracata açık olduğunu kaydeden Paslanmaz Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Aslan Küçükemre, şunları söyledi:

8 KAT DEĞER SAĞLIYOR

“Paslanmaz çelikten üretilen ürünlerde 4-8 kat değer sağlanıyor. Geçmiş yıllarda üretim tesisi için gerekli tüketim rakamlarına ulaşılamaması nedeni ile üretim tesisi yatırımı yapılmadı. Şu anda bir üretim tesisi için gerekli olan 1 milyon tonluk talebe gelindi. 1 milyon ton üretim kapasitesine sahip bir tesis artık kurulabilir. Ancak bu noktada sadece özel sektörün yatırımları yeterli olmuyor. Sektörde bu yatırımı yapacak babayiğitlere ve çok ciddi devlet desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü 1 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip bir tesisin yaklaşık yatırım değeri 7-8 milyar doları bulabiliyor.”

‘Bankalar içine kapandı’

– Türkiye’nin yıllık ortalama 2-2.5 milyar dolarlık paslanmaz çelik ithal ettiğini ifade eden Arslan Küçükemre, yüzde 12’ye çıkarılan vergilerin sıfırlanması gerektiğini kaydetti. Üretimde yatırım şartlarının oluşmadığını belirten Küçükemre, “Bankalar içine kapanmış vaziyette. İş adamı böyle bir dönemde bir hamle yapamaz. Finansman yok gibi bir şey şu anda” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x