Bursa Muhalif Gazetesi’nde kadın gazetecilere mobbing iddiası

Koza Kadın Derneği, Bursa Muhalif Gazetesi’nde çalışan dört kadın gazetecinin yaşadıkları sorunlara ve uğradıkları mobbinge dair yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Bursa Muhalif Gazetesi’nden çalışan bir kadın gazetecinin işten çıkarılmasına rağmen istifa etmiş gibi gösterilerek hukuki haklarından mahrum bırakıldığı belirtilen açıklamada, kadın gazetecinin, kurumdan ayrıldıktan sonra kurum sahibi ve çalışanları tarafından baskı, tehdit, şantaj ve itibar suikastına maruz bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, Bursa Kadın Savunması, DEM’li Kadınlar Bursa Meclisi, Koza Kadın Derneği, Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Sol Feminist Hareket – Bursa, Sol Parti Bursa İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi Bursa İl Örgütü, Yeşil Sol Parti Bursa İl Örgütü imzaları yer aldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“KADINA ŞİDDETİ TEŞHİR EDİYORUZ!

Herkesi dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz!

Bursa Muhalif Gazetesi’nde bir süre çalışmış olan dört kadın basın emekçisinin yaşadığı sorunları aktarmak adına bu satırları sizlerle paylaşıyoruz. Kadınların iki yıllık çalışma süreçleri içerisinde; huzursuz bir çalışma ortamında bulunmaları ve sonrasında maruz kaldıkları, halen de devam eden olumsuz durumlar, bizlerin Bursa Muhalif Gazetesi’ne ve mensuplarına olan güvenimizi yıkmıştır ve kadınların güvenliğinden de endişelenmemize sebep olmuştur.
Kadınların işlerinden ayrıldıktan sonra maruz kaldıkları ağır hakaret, tehdit, küçümseme, alay etme, aşağılama ve itibar suikastı gibi olumsuzluklar, yaşanan zorlu süreçleri daha da artırmaktadır. Bir erkek grubunun uyguladığı psikolojik, ekonomik ve dijital şiddet, bizleri derinden etkilemiştir.

‘İTİBAR SUİKASTINA MARUZ BIRAKILDI’

Bir kadın çalışan, istifaya zorlanmasıyla sonuçlanan mobbinge maruz kalmıştır, ki bu durum bir haber üzerine bir gazeteci ile iletişime geçmesinden kaynaklanmıştır. Kadın gazeteciye uygulanan baskıya, daha önce bu kurumdan ayrılan 3 kadın gazeteci arasında olan arkadaşımızla bir haber üzerine kurduğu diyalog neden olmuştur. Mobbing sonucunda işten çıkarılan gazeteci kadın, istifa etmemesine rağmen işten çıkışı istifa gibi gösterilerek hukuki haklarından mahrum bırakılmıştır. Ayrıldıktan sonra ise kurum sahibi ve çalışanları tarafından baskı, tehdit, şantaj ve itibar suikastına maruz bırakılmıştır.
Sol/sosyalist/feminist hareket ile kendini var eden basın kuruluşu (sahibi ve mensupları), kadın gazetecilere uyguladıkları şiddetle, kadınların sadece iş yaşantılarına ve kariyerlerine değil, aynı zamanda ailevi yaşantılarına ve sosyal hayatlarına da olumsuz bir etki bırakmıştır. Bu olumsuz etkiler maalesef devam etmektedir.
Benzer durumda işten ayrılan bir erkek çalışanın da olmasına rağmen, tüm bu olumsuzluklara sadece kadınların maruz bırakılması, toplumda kadının konumunu vurgulayan çarpıcı bir örnektir.

‘SORUN SADECE ‘YAN MAHALLE’DE DEĞİL’

Yaşanılan süreçte, gazeteci kadınların mesleki yeterlilikleri ve kişisel değerleri sürekli hedef alınmış; iş yerinde huzursuz bir atmosfer oluşturulmuştur. Maruz kaldıkları olumsuz davranışlar, iş performanslarını ve psikolojilerini olumsuz etkilemiş, mesleki ilerlemelerine engel olmaya çalışılmıştır.
Tüm bu yaşananlarla birlikte, sorunun sadece “yan mahallede” değil, içimizde de olabileceği gerçeğiyle yüzleşmek ve birlikte çözüme ulaşmak istiyoruz.

‘KARDEŞİMİZİN KİRPİĞİ YERE DÜŞMEYENE KADAR…’

Şeffaflık ve dürüstlük ilkeleri doğrultusunda, yaşanan bu süreçleri kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyuyoruz. Mobbing, sadece bireysel değil, aynı zamanda toplumsal bir sorundur ve suskunluk, bu tür davranışların devam etmesine izin verir. Bu nedenle, yaşananlara sessiz kalmayı reddediyor ve şiddetin görünür olmasını istiyoruz.
Bu metni, kurum içindeki sorunlara dikkat çekmek ve benzer durumlarla karşılaşan kadınlara destek olmak amacıyla yazıyoruz. Mobbinge maruz kalan her bireyin sesini yükseltmesi ve haklarını araması gerektiğine inanıyoruz.
İş yerinde, evde yahut sokakta şiddetin her türlüsüne karşı gücümüzü dayanışmadan alarak mücadele ediyoruz. Mücadelemiz hiçbir kız kardeşimizin kirpiği yere düşmeyene kadar devam edecektir.”

İmzacılar:

Bursa Kadın Savunması
DEM’li Kadınlar Bursa Meclisi
Koza Kadın Derneği
Mimarlar Odası Bursa Şubesi
Sol Feminist Hareket – Bursa
Sol Parti Bursa İl Örgütü
Türkiye İşçi Partisi Bursa İl Örgütü
Yeşil Sol Parti Bursa İl Örgütü

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x